Loading ...

Direct informatie? 0528 23 60 30

Of mail naar planning@desteven.nl

Authentiek leiderschap

Authentiek leiderschap: In deze tijd is er vraag naar (en aanbod van) de training authentiek leidinggeven. De vraag is waar deze vraag vandaan komt? Een nieuwe hype? Is er iets nieuws onder de zon? Waar komt dat verlangen vandaan?

Betekenis en definitie

Een authentiek leider heeft in ieder geval de volgende kenmerken:

  • durft te luisteren naar eigen intuïtie en durft zijn mening te baseren op eigen waarneming
  • gaat te rade bij zichzelf in zijn oordeelsvorming
  • durft eigen behoeften te vervullen en heeft daar oog voor
  • maakt keuzes op basis van eigen behoeften
  • neemt verantwoordelijkheid voor zijn eigen leven maar laat de verantwoordelijkheid waar nodig bij de ander liggen
  • is betrouwbaar en origineel
  • dwingt respect af
  • komt niet alleen geloofwaardig over maar is geloofwaardig
  • staat wars van sociaal wenselijk gedrag: eigenheid, echtheid en oorspronkelijkheid zijn typerend

Authenticiteit als kernkwaliteit

Hoe authentiek ben jij?

Doe de leiderschapstest!

Wil je weten waar jouw individuele leiderschapskwaliteiten liggen? Wil je ontdekken wat jouw natuurlijke leiderschapsstijl is? Doe dan de gratis online test!

Leiderschapstest

Training en coaching gericht op leiderschap

Wij verzorgen training & coaching voor leidinggevenden, managers en ondernemers. Zowel voor het middenkader als het hoger kader, voor de startende leidinggevende als de ervaren manager.

Leiderschapsontwikkeling

Vanwaar de vraag?

Vanwaar ontstaat dan bij organisaties de behoefte aan authenticiteit? Een behoefte die er altijd wel was maar nu expliciet wordt benoemd. Of laat het juist de leemte zien die er vandaag de dag is? Gebrek aan authenticiteit? Zou het een nieuwe hype zijn? Weer eens wat nieuws? Oftewel: oude wijn in nieuwe leren zakken?

Behoefte aan puurheid en échtheid: dat is authentiek

Ik denk dat de behoefte aan authentiek leiderschap voortkomt uit de behoefte aan puurheid en échtheid. Meer en meer is Nederland BV zat van gespeelde rollen en louter rationele benaderingen. Ik denk ook dat mensen er behoefte aan hebben om zélf authentiek te zijn, ook op het werk, en dat een authentiek leider dat bij zijn/haar medewerkers zal aanmoedigen en faciliteren.

Is authentiek leiderschap te ontwikkelen?

Ja! Authentiek leiderschap is te ontwikkelen. En wij kunnen je daarbij van dienst zijn. Maar ik heb de volgende kanttekeningen:

  • Authentiek word je niet op de training of cursus: zodra het op die manier de wereld in moet, creëren we mensen die de mond er vol van hebben en het daardoor precies niet zijn. Authentieke mensen zijn deels gevormd door het leven, ongeacht school of vooropleiding. En wellicht dat het trainingsinstituut 'schade en schande’ ook nog een bijdrage heeft geleverd aan de training. Met andere woorden: zij zijn gerijpt door het leven.
  • Wanneer we niet oppassen wordt authenticiteit een oordeel over de ander. Jij bent niet authentiek of jij bent het wel. Maar het is zo subjectief als maar mogelijk.
  • Het lijkt weer iets nieuws, iets geweldigs, net als personal branding voor leidinggevenden of werkzoekenden, maar in feite doen we een nieuw jasje om dezelfde aap of doen we oude wijn in nieuwe zakken. Persoonlijk besteed ik er al 15 jaar aandacht aan maar ik heb het woord authentiek leiderschap nooit zo genoemd in die jaren.
  • Authenticiteit kan maar zo een nieuwe vorm van SWG (sociaal wenselijk gedrag) worden. Dat zie ik zo voor me in discussies binnen MT's en directies. Ja, maar je moet wel authentiek blijven hoor ook in deze kwestie. Kijk zo gauw het moet dan is 't al mis. Je bent het of je bent het niet.

Modern leiderschap

Dit artikel schreef ik in de serie over modern leiderschap!

Modern leiderschap

 

Leiderschapsontwikkeling

Bekijk al onze trainingen gericht op leiderschapsontwikkeling. Bekijk ook de Leerdoelen leiderschap.

Leiderschapsontwikkeling

Auteur

Dit artikel is geschreven door Jan Stevens. Jan Stevens is eigenaar en oprichter van De Steven training & coaching (www.desteven.nl). Op deze website tref je meer dan 2000 blogs over persoonlijke ontwikkeling, loopbaan, leiderschap, teamontwikkeling, hoogsensitiviteit en hoogbegaafdheid. 

Jan Stevens


Jezelf kwijtraken en jezelf hervinden

De verbinding met jezelf kwijtraken door depressie, burn-out of een andere oorzaak is heftig. Maar het brengt je ook dichter bij je authentieke zelf. In het e-book 'Jezelf kwijtraken en jezelf hervinden' vind je een wereld aan herkenning. Er zijn al bijna 5000 exemplaren verkocht. Dit zijn de reacties:

  • "Toen ik begon te lezen barstte ik in huilen uit: ik voelde me gehoord."
  • "Eindelijk eens iemand die in klare taal zegt hoe het is."
  • "Precies wat er in mijn leven is gebeurd."
  • “Zelden zo'n kernachtige uiteenzetting gelezen (heel wat boeken zijn de revue gepasseerd).”

Ebook jezelf kwijtraken

Meer informatie

Nieuwe webinar: overtuigingskracht en impact ontwikkelen

Overtuigingskracht en impact

Overtuigen is geen kunstje: het begint bij jezelf

Je hebt een goed verhaal. Een visie. Een idee dat klopt. Maar waarom landt het dan niet? Waarom lijkt jouw boodschap soms te vervliegen voordat die echt binnenkomt bij de ander? 

Bekijk de webinar

WEbinar overtuigingskracht

De nieuwste podcast

Podcast zelfdoding

In Nederland overlijden gemiddeld 1.850 mensen per jaar door suïcide. Dat zijn er vijf per dag. Achter elk cijfer gaat een wereld van pijn, verdriet en gemis schuil. Ook in mijn praktijk hoor ik verhalen van mensen die worstelen met suïcidale gedachten of van naasten die iemand door zelfdoding moesten missen.

In deze nieuwe podcast ga ik samen met Katelijne Vermeulen het gesprek aan over dit moeilijke onderwerp. Juist omdat er zoveel taboe op rust. 

Beluister de gratis podcast

Zo reageerden luisteraars:

  • “Deze podcast heeft me diep geraakt.”
  • “De column die je voorlas vond ik indrukwekkend. Het is een gave om woorden te vinden voor iets wat zo zwaar en tegelijk zo menselijk is.”
  • “Het is veel, rijk en diep. Ook de intro vond ik heel sterk.”
  • “Het gesprek deed me denken aan iemand die nu in doodsangst zit. Het liefst zou ik zeggen: het gaat voorbij en we zijn hier om je erdoorheen te helpen.”
  • “Aangrijpend en tegelijk bevrijdend. Gruwelijk, maar zo waar wat Katelijne zei over menswaardig een einde maken.”
  • “Wat jij deelde over je ervaringen in de ggz raakte me ook: dat je daar niet altijd echt geholpen bent en soms nog meer vreselijks tegenkomt.”

Beluister de gratis podcast

 

 

Onze nieuwsbrief

Ben jij leer- en nieuwsgierig? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!
Met jouw aanmelding ga je akkoord met onze privacyverklaring en het ontvangen van onze nieuwsbrief. Je kunt je natuurlijk op elk moment weer afmelden.

Telefonisch contact? Heb je vragen? Bel ons op 0528 23 60 30 en vraag naar Monique van Nuil.